Serwis Ekonomiczny ING

Tygodnik |

Tygodnik ING: W 2kw21 PKB w Polsce już odrobiło straty po pandemii.

  • Ubiegły tydzień przyniósł wyhamowanie spadku €/US$, które w piątek przerodziło się w korektę / osłabienie dolara. Inwestorzy najwyraźniej nie byli gotowi na zajmowanie pozycji na przełamanie wsparcia w okolicach 1,17. Wyhamowanie spadku €/US$ pozwoliło też ustabilizować się złotemu. Kurs nie był w stanie przełamać 4,59 i zakończył tydzień przy 4,5650. Rynki długu znalazły się natomiast w trendzie bocznym, zarówno bazowe, jak i krajowy. Inwestorzy wprawdzie nastawiają się na nieodległe zacieśnienie polityk Fed, czy NBP, ale na większy wzrost rentowności nie pozwala sytuacja podażowa.

  • W tym tygodniu oczekujemy stabilizacji pary €/US$ blisko 1,18, podobnie na bazowych rynkach długu. Oczekujemy rozczarowania publikowanymi dziś danymi z USA. Jednocześnie powinny one jednak wskazywać na problemy podażowe w gospodarce, sygnalizując utrzymanie wysokiej inflacji. Istotnych wypowiedzi z Fed w tym tygodniu nie ma. Inwestorzy mogą też chcieć poczekać z większymi zmianami pozycji na potencjalnie kluczową konferencję Fed w Jackson Hole pod koniec miesiąca.

  • W tym tygodniu poznamy również szereg danych z kraju, z rynku pracy, o produkcji przemysłowej oraz sprzedaży detalicznej. Spodziewamy się nieco słabszego od konsensusu wyniku produkcji, to efekt widocznych w europejskich gospodarkach zaburzeń w łańcuchach dostaw. Z drugiej oczekujemy solidnego wzrostu sprzedaży detalicznej. Mobilność Polaków pozostaje bardzo wysoka wg danych Google, co najprawdopodobniej przyczyniło się do tego, że nasza prognoza jest bardziej optymistyczna od konsensusu. Utrzymanie wysokiego tempa wydatków konsumpcyjnych, w połączeniu z m.in. problemami z dostępnością komponentów sugeruje podwyższone tempo inflacji w najbliższych miesiącach.


Załączniki