Serwis Ekonomiczny ING

Tygodnik |

Tygodnik ING: Niska baza podbija roczne tempa aktywności gospodarczej, choć dane w ujęciu m/m wskazują na przejściową zadyszkę. Złoty zyskuje, krajowy rynek długu czeka na akcję NBP.

  • W ubiegłym tygodniu kurs €/US$ kontynuował wzrost. Para nie była jednak w stanie przebić oporu na 1,2230 i ostatecznie zakończyła tydzień w okolicach 1,2180. Najważniejsze dane tygodnia, tj. PMI z Europy, były nieco wyższe od konsensusu, ale inwestorów zaniepokoiły słabsze wyniki w niektórych z większych gospodarek, np. Niemczech. Słabszy dolar i pozytywne nastroje na rynkach pozwoliły na dalsze umocnienie złotego. Kurs €/PLN obniżył się lekko poniżej 4,50, tj. najniżej od lutego.

  • Rentowności na rynkach bazowych w ubiegłym tygodniu podniosły się m.in. po minutes Fed, sugerujących zaostrzanie stanowiska komitetu jeszcze przed ostatnim skokiem CPI. Trwało to jednak praktycznie tylko dzień i na koniec tygodnia dochodowości wróciły do poziomów z poniedziałku. POLGBs w skali tygodnia umocniły się (5pb na długim końcu). To prawdopodobnie efekt oczekiwań na agresywny odkup obligacji na drugiej w maju aukcji NBP.

  • W tym tygodniu spodziewamy się kolejnych prób wyłamania się pary €/US$ ponad opór na 1,2230. Nie zakończą się one jednak naszym zdaniem powodzeniem. Na bazowych rynkach długu spodziewamy się natomiast stabilizacji lub niewielkiego umocnienia. Publikowane w tym tygodniu dane makro z głównych gospodarek powinny być bliskie oczekiwaniom. Nie widać więc impulsów, które mogłyby zmienić nastawienie najważniejszych banków centralnych. Podaż obligacji na rynkach bazowych jest natomiast w tym tygodniu niska. Głównym ryzykiem w krótkim terminie wydaje się ew. korekta na rynkach akcji, wspierająca zarówno dolara, jak i obligacje.

  • W tym tygodniu spodziewamy się zejścia pary €/PLN bliżej 4,48. Analiza techniczna nadal sugeruje potencjał do umocnienia złotego. Pomóc PLN powinna też sytuacja na €/US, czy ogólnie dobry sentyment dla aktywów CEE. Dotychczasowy ruch był jednak już dość duży, więc wkrótce powinno dojść do tymczasowej korekty / osłabienia złotego. Zachowanie POLGBs i szczególnie asset swapów w najbliższych tygodniach będzie prawdopodobnie zależeć od przetargu NBP w tym tygodniu. W pierwszej połowie miesiąca rynek agresywnie zagrał scenariusz szybkiego wyjścia NBP z QE, co doprowadziło do rozszerzenia spreadów ASW. Spodziewamy się drugiego dużego odkupu papierów w maju, co powinno doprowadzić do zawężenia asset swpaów na przełomie miesiąca.


Załączniki