Serwis Ekonomiczny ING

Dziennik ING: Słabe dane o wydatkach Amerykanów zwiększają ryzyko spowolnienia w USA. Dzisiaj dane o CPI, słaby PMI komplikuje sytuację.

Dziennik | 01 lipca 2022

Wiadomości zagraniczne Pomoc wojskowa dla Ukrainy. Podczas konferencji na zakończenie szczytu NATO w Madrycie, Prezydent USA J. Biden zapowiedział rychłe ogłoszenie przekazania Ukrainie systemu obrony powietrznej, radarów i amunicji do systemu HIMARS. ...

Dziennik ING: Rynki stają się bardziej wrażliwe na dane o niższej inflacji czy aktywności a coraz bardziej ignorują jastrzębie banki centralne.

Dziennik | 30 czerwca 2022

Rentowności na rynkach bazowych wczoraj spadły - około 5pb w przypadku amerykańskiej 10latki i 10pb w przypadku Bunda. Pomogły w tym .m.in. dane o inflacji z Niemiec, które okazały się wyraźnie niższe od oczekiwań.

Dziennik ING: Węgry mocno podnoszą stopy i utrzymują jastrzębi przekaz. Dzisiaj z konferencji ECB w Sintra mogą popłynąć jastrzębie sygnały.

Dziennik | 29 czerwca 2022

Wczoraj Węgry mocno podniosły stopy procentowe. Dzisiaj z konferencji w Sintra mogą popłynąć jastrzębie sygnały.

Tygodnik ING: Powrót rentowności SPW do wzrostów.

Tygodnik | 28 czerwca 2022

Przed Bożym Ciałem rynek wycenił skok stóp NBP do 9%-blisko naszej prognozy 8,5%. Potem nastąpiło umocnienie długu. Ale obecnie obserwujemy powrót wzrostów rentowości SPW.


Dziennik ING: KE zaakceptowała polski KPO. Znika ryzyko utraty środków z końcem roku.

Dziennik | Komisja Europejska zaakceptowała w środę polski Krajowy Program Odbudowy. Decyzja ta była wcześniej wstrzymywana w związku z zastrzeżeniami KE co do działań polskich władz w zakresie sądownictwa. Zmiany dotyczące funkcjonowania Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego zaproponowane w najnowszym projekcie ustawy Komisja potraktowała jako pierwszy krok w kierunku spełnienia jej oczekiwań, które zostały wynegocjowane z polskim rządem w ramach tzw. „kamieni milowych”.

Dziennik ING: Porozumienie ws unijnego embarga na ropę z Rosji. Dziś dane o inflacji w maju i PKB w 1kw22.

Dziennik | Przywódcy EU porozumieli się wczoraj w sprawie szóstego pakietu sankcji przeciw Rosji, w tym częściowego embarga na ropę naftową i jej pochodne, z tymczasowym wyłączeniem ropy dostarczanej rurociągami. Według Przewodniczącej KE U. von der Leyen porozumienie oznacza, że do końca roku zakazem importu zostanie objęte 90% rosyjskiej ropy dostarczanej do UE. Wspólnota ma wkrótce wrócić do kwestii pozostałych 10%.

Dziennik ING: Narasta kryzys żywnościowy na świecie z powodu rosyjskiej agresji na Ukrainę. Nowe obligacje detaliczne na bazie stopy referencyjnej NBP.

Dziennik | Szef misji ekspertów FAO (Organizacja ds. Wyżywienia i Rolnictwa ONZ) na Ukrainę P. Vauthier ostrzegł przed eskalacją kryzysu żywnościowego jeśli nie zostanie odblokowany eksport zboża z Ukrainy. Dodał, że oprócz odblokowania zboża w portach, chodzi również o przeprowadzenie siewów i zbiorów na Ukrainie, dostęp do nawozów z Rosji czy dostęp do maszyn rolniczych i części do nich. Kluczowe jest jednak odblokowanie ukraińskiego eksportu zboża.

Dziennik ING: Dyskusja o spowolnieniu i szczycie inflacji w USA. W Polsce PPI, płace i konsumpcja wspierają nasz scenariusz wysokiej inflacji

Dziennik | Naszym zdaniem dyskusja o spowolnieniu i szczycie inflacji w USA trwa, pojawiają się pierwsze rewizje w dół prognoz PKB. Główne argumenty to dużą skala zacieśnienia warunków finansowych jakie spowodowały dotychczasowe podwyżki Fed oraz zapowiedzi kolejnych (co spowodowało skok stóp rynkowych, korektę giełd, umocnienie dolara).

Dziennik ING: Nowy pakiet pomocy USA dla Ukrainy. Dziś kwietniowe dane GUS o produkcji przemysłowej i rynku pracy.

Dziennik | Dziś GUS opublikuje dane o produkcji przemysłowej i inflacji PPI za kwiecień. Prognozujemy, że ubiegły miesiąc był nadal korzystny dla krajowego sektora przemysłowego, a produkcja zwiększyła się o 15,5%r/r (konsensus: 16,3%r/r). Dziś także publikacja kwietniowych danych o wynagrodzeniach i zatrudnieniu w sektorze przedsiębiorstw. Według naszych prognoz przeciętna płaca wzrosła w ubiegłym miesiącu o 12,6%r/r (konsensus: 12,8%r/r), a przeciętne zatrudnienie o 2,7%r/r (zgodnie z konsensusem), wobec odpowiednio 12,4%r/r i 2,4%r/r w marcu.