Serwis Ekonomiczny ING

Dziennik ING: Amerykański PKB i inflacja w 1kw24 rozczarowały rynki. Szybki monitoring NBP wskazuje na kontynuację odbudowy koniunktury.

Dziennik | 26 kwietnia 2024

W 2kw24 firmy oczekują ożywienia koniunktury, wynikającego z lepszej sytuacji popytowe i ekonomicznej oraz lepszych perspektyw inwestycji – wynika z raportu Narodowego Banku Polskiego „Szybki Monitoring”.

Dziennik ING: Dziś dane o amerykańskim PKB w 1kw24. Bezrobocie w Polsce w trendzie spadkowym.

Dziennik | 25 kwietnia 2024

Zgodnie z powszechnymi oczekiwaniami i wcześniejszymi szacunkami Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej stopa bezrobocia rejestrowanego obniżyła się w marcu do 5,3% z 5,4% w lutym.

Dziennik ING: Ożywienie w europejskich usługach wg PMI. Wzrost PKB w 1kw24 poniżej naszych wcześniejszych oczekiwań.

Dziennik | 24 kwietnia 2024

Według wstępnych indeksów PMI, w kwietniu nastąpiła silna poprawa koniunktury w europejskich usługach, szczególnie w Niemczech i Francji.

Tygodnik ING: Uspokojenie na rynkach. 1kw24 niesie kontynuację odbicia w Polsce, ale w mizernym tempie na tle historii ostatnich dekad.

Tygodnik | 23 kwietnia 2024

O ile ubiegły tydzień przyniósł uspokojenie na rynkach światowych mimo napięć geopolitycznych, to bardzo nerwowo było na krajowym rynku. Zapowiedź, że środki z UE nie muszą być wymieniane na złote wywołała kolejną falę domykania długich pozycji w PLN.


Dziennik ING: Stopy RPP bez zmian. Dziś konferencja Prezesa NBP i dane z amerykańskiego rynku pracy.

Dziennik | RPP utrzymała stopy bez zmian. W komunikacie po posiedzeniu wprowadziła niewielkie zmiany, tj. prezentuje nieco bardziej optymistyczny opis aktywności gospodarczej. Zauważa "wzrost dynamiki aktywności gospodarczej" podczas gdy przed miesiącem mówiła, iż "następuje stopniowe ożywienie". Najważniejsze paragrafy dotyczące inflacji i nastawienia w polityce pieniężnej niemal nie zmieniły się.

Dziennik ING: Symptomy ożywienia w amerykańskim i chińskim przemyśle. Inflacja w Polsce poniżej celu NBP, ale RPP pozostawi stopy bez zmian.

Dziennik | Powszechnie oczekuje się, że Rada Polityki Pieniężnej (RPP) pozostawi w czwartek stopy procentowe bez zmian. Wprawdzie inflacja CPI w marcu znalazła się wyraźnie poniżej celu NBP (2,5%, +/- 1pkt. proc.), jednak nie jest to spadek trwały, a kolejne miesiące przyniosą wzrost rocznego wskaźnika inflacji, do czego przyczyni się m.in. normalizacja cen energii w 2poł24.

Dziennik ING: Dziś kolejna obniżka stóp procentowych na Węgrzech. W marcu inflacja CPI prawdopodobnie przejściowo poniżej celu NBP.

Dziennik | Niewykluczone, że w marcu inflacja obniży się poniżej 2,5%r/r – powiedziała J. Tyrowicz z Rady Polityki Pieniężnej (RPP). Zwróciła jednak uwagę, że ceny usług rosną w tempie zbliżonym do 7%r/r, a inflacja bazowa mniej więcej dwukrotnie przekracza cel inflacyjny. Zdaniem Tyrowicz, Rada nie kontroluje procesów, które zależą od polityki pieniężnej.