Serwis Ekonomiczny ING

Tygodnik |

Tygodnik ING: Dobra koniunktura w krajowym przemyśle. Złoty nadal pod presją.

  • W ubiegłym tygodniu obserwowaliśmy dalszy wzrost pary €/US$. Kurs nie był jednak w stanie wybić się ponad 1,1680. Na dolarze prawdopodobnie trwa realizacja zysków z pozycji otwieranych w oczekiwaniu na tapering Fedu. Kolejny tydzień utrzymywała się również presja na waluty CEE, mimo na ogół korzystnego dla nich osłabienia dolara. Trudno jest wskazać jeden konkretny powód, ale dla Polski może to być konflikt z KE, a dla Czech realizacja zysków z pozycji otwieranych w oczekiwaniu na podwyżki stóp, a  w przypadku Węgier bliskość wyborów, zmniejszenie skali podwyżek (do 15pb) oraz duża nadpłynność sektora. Od czasu październikowej podwyżki NBP złoty jest jednak najmocniejszy w regionie.
  • W piątek poznamy dane o inflacji w Polsce za październik. Inflacja jest już najwyższa od 20-stu lat i nie przestaje rosnąć. Obok uporczywie wysokiej inflacji bazowej w październiku dodatkowo ceny podbiją podwyżki cen gazu oraz rosnące ceny żywności i paliw. To jeszcze nie szczyt inflacji w tym roku. W grudniu może być już ona na poziomie ok. 7%r/r. Naszym zdaniem uciekająca inflacja bieżąca i wysokie jej prognozy, które najprawdopodobniej pokaże listopadowa aktualizacja projekcji przez NBP, zbudują większość w RPP za kolejną podwyżką stóp w Polce już w przyszłym tygodniu, przy okazji listopadowego posiedzenia Rady.
  • W naszej ocenie lekki wzrost kursu €/US$ utrzyma się także w tym tygodniu. Spodziewamy się rozczarowania danymi z USA, co powinno nadal skłaniać inwestorów do zamykania długich pozycji na dolarze. Dodatkowo ECB powinien się w końcu odnieść do zaskoczeń inflacyjnych. Naszym zdaniem prawdopodobne jest wybicie się pary ponad 1,17. Na wiele większy ruch nie liczymy, gdyż zarówno payrolls, jak i posiedzenie FOMC będą dopiero w przyszłym tygodniu. Oczekujemy, że kurs €/US$ utrzyma się blisko obecnych poziomów do końca roku. Tapering Fed jest już w cenach, a niepewna sytuacja w Azji zniechęca kapitał przed przenoszeniem się na rynki wschodzące. Presja na waluty CEE raczej nie zniknie również w tym tygodniu. Spodziewamy się, że para €/PLN przetestuje 4,63, czyli poziom sprzed decyzji NBP o podwyżce stóp.

Załączniki