Serwis Ekonomiczny ING

Tygodnik |

Tygodnik ING: Prawdopodobny dalszy wzrost cen frachtu w 2poł21. Niewielkie pole do spadku €/PLN w czerwcu.

  • W ubiegłym tygodniu doszło do korekty na parze €/US$ - kurs cofnął się z 1,2230 do 1,2170 dziś rano. Para dotarła do 1,21, ale nie była w stanie tego poziomu przełamać. Mocniejszy dolar miał jednak niewielki wpływ na złotego. Kurs €/PLN po przełamaniu 4,48 kontynuował spadek do około 4,4550.

  • Na bazowych rynkach długu miało miejsce dalsze umocnienie, odpowiednio 4 i 6pb w przypadku niemieckich i amerykańskich 10latek. Inwestorów rozczarował przede wszystkim wynik payrolls, szczególnie, że odczyt ADP wskazywał na wysoki wzrost zatrudnienia w USA. Na krajowym rynku długu trwała natomiast korekta / umocnienie po silnym wzroście rentowności, wywołanym rozczarowującą salą zakupów na ostatnim przetargu NBP.

  • W tym tygodniu spodziewamy się zejścia pary €/US$, ale prawdopodobnie nie dalej niż do 1,2070, czyli dołków z maja. W najbliższych dniach spodziewamy się nowych rekordów inflacyjnych w US, wspierających oczekiwania na zaostrzenie polityki Fed. Spodziewamy się natomiast, że EBC na czwartkowym posiedzeniu będzie unikać dyskusji o ograniczeniu swojego QE. Słabszy od oczekiwań wynik PKB za 1kw sugeruje też utrzymanie niezmienionych projekcji dla wzrostu.

  • Wspomniany układ danych / wydarzeń sugeruje również dalsze umocnienie Bundów w tym tygodniu. Powinno dojść natomiast do minimalnego wzrostu rentowności Treasuries. Po wakacjach spodziewamy się powrotu rentowności do wzrostów zarówno na niemieckim i amerykańskim rynku. W 2poł21 wycenom ciążyć będą wysokie emisje na sfinansowanie pakietów fiskalnych. Nakłada się na to gasnąca pandemia w Europie, i uruchomienie Funduszu Odbudowy.


Załączniki