Serwis Ekonomiczny ING

Dziennik |

Dziennik ING: G7 za ujednoliceniem stawek CIT. W piątek konferencja A.Glapińskiego.


Wiadomości zagraniczne

G7: Porozumienie co do minimalnego opodatkowania CIT 

 • Państwa grupy G7 uzgodniły, że międzynarodowe korporacje powinny płacić CIT tam gdzie uzyskują przychody, a minimalna stawka tego podatku powinna wynieść 15%. Problematyczne w tej propozycji jest ustalenie, jaką część przychodów w jakim kraju dana firma uzyskuje. Stany Zjednoczone zgodziły się, aby największe globalne korporacje, których marża zysku przekracza 10% musiały alokować przynajmniej 20% swoich przychodów do krajów, gdzie prowadzą sprzedaż.
 • Porozumienie ma na celu przeciwdziałanie międzynarodowemu unikaniu opodatkowania i zarazem fragmentacji systemów podatkowych różnych państw, które samodzielnie starają się opodatkowywać globalne korporacje (np. Francja). Porozumienie w grupie G7 niewiele w tej sprawie zmienia, gdyż żadne z państw tego grona nie jest rajem podatkowym. Jednak w przyszłym miesiącu rozmowy w tej sprawie będą toczyć się w grupie G20, a docelowo USA dąży do tego, aby objęło ono wszystkie państwa OECD.

Wiadomości krajowe

Budżet: Na koniec 1kw21 samorządy miały PLN14,7mld nadwyżki

 • Nadwyżka ta jest o PLN3-4 mld wyższa niż przeciętnie w tym momencie roku. Na koniec 1kw2020 wyniosła PLN10mld, a rok wcześniej PLN11mld. Lepszy wynik to przede wszystkim skutek zmniejszenia inwestycji przez samorządy. Spadają one od połowy ubiegłego roku. W 1kw2021 były o 18,6% mniejsze niż rok wcześniej. Jeśli trend ten się utrzyma to nadwyżka samorządów w całym roku może sięgnąć nawet PLN10mld, co pozwoliłoby obniżyć deficyt sektora finansów publicznych do ok. 5% PKB (zamiast 5,4% PKB, które obecnie prognozujemy).

BGK: Kolejna emisja na rzecz walki ze skutkami pandemii.  

 • Wczoraj BGK uplasował na rynku obligacje wartości PLN2,3mld, w tym PLN0,3mld w ramach sprzedaży dodatkowej. Popyt na aukcji sięgnął PLN2,4mld. W tym roku łączna wartość emisji na rzecz Funduszu Przeciwdziałania Covid-19 to już PLN23,2mld z przewidzianych w listach emisyjnych PLN33,2mld.

NBP zapowiedział na piątek konferencję online prezesa A.Glapińskiego.

 • Zgodnie z komunikatem prezes NBP przedstawi ocenę bieżącej sytuacji ekonomicznej w Polsce. Piątkowe konferencje A.Glapińskiego po środowych posiedzeniach RPP stają się już tradycją. Uważamy, że w kontekście podwyższonej inflacji (4,8r/r% w maju), rekordowego PMI i perspektyw impulsu popytowego w 2022 prezesowi trudno będzie tonować oczekiwania rynku na zaostrzenie nastawienia w polityce pieniężnej w Polsce. Być może zdecyduje się nakreślić sposób usunięcia części akomodacyjnego nastawienia NBP. Nie spodziewamy się jednak, by do zmiany stóp doszło już na najbliższym posiedzeniu Rady.

Komentarz rynkowy

 • Tydzień rozpoczął się małymi zmianami na rynkach. Kurs €/US$ utrzymał się blisko 1,2170. Kurs €/PLN po nieudanym wyłamaniu poniżej 4,4550 zbliżył się do 4,47, ale nadal pozostaje w szerszej konsolidacji. Na bazowych rynkach długu miały miejsce niewielkie wzrosty rentowności (+1pb na długim końcu). To korekta po umocnieniu po rozczarowujących payrolls w piątek. Inwestorzy najprawdopodobniej czekają z większymi zmianami pozycji na kluczowe wydarzenia z rynków bazowych, m.in. posiedzenie EBC, czy inflację z USA.

Spadek €/US$ i wzrost spreadu Treasuries do Bunda.

 • Dziś także nie ma szczególnie ważnych wydarzeń na rynkach. Sugeruje to ponownie niewielkie zmiany zarówno na rynku walutowym, jak i długu. W drugiej połowie tygodnia spodziewamy się zejścia pary €/US$, ale prawdopodobnie nie dalej niż do 1,2070, czyli dołków z maja. Oczekujemy zaskoczenia w górę danymi o inflacji w USA, co wspierać powinno oczekiwania na nieodległe zaostrzenie polityki Fed. Spodziewamy się natomiast, że EBC na czwartkowym posiedzeniu będzie unikać dyskusji o ograniczeniu swojego QE. Słabszy od oczekiwań wynik PKB za 1kw sugeruje też brak większych zmian w projekcji dla wzrostu.
 • Obecne umocnienie dolara traktujemy jednak jako przejściową korektę. W 2poł21 para €/US$ powinna powrócić do wzrostu i dotrzeć nawet do 1,25-27 pod koniec roku. Słabszy dolar to wypadkowa globalnego odbicia poza USA (przy wychodzeniu z pandemii), co wspiera odpływ kapitału na rynki wschodzące, jak i polityki gospodarczej USA, która prawdopodobnie przełoży się m.in. na pogorszenie bilansu handlowego. Najbliższe miesiące przyniosą zaś ożywienie gospodarcze w Europie po zniesieniu restrykcji przeciw Covid-19 oraz uruchomieniu Funduszu Odbudowy.
 • Retoryka EBC powinna także pozwolić na dalsze umocnienie Bundów w tym tygodniu. Dane o CPI z USA sugerują natomiast niewielki wzrost rentowności Treasuries i wzrost ich spreadów wobec krzywej niemieckiej. Po wakacjach spodziewamy się powrotu rentowności do wzrostów zarówno na niemieckim, jak i amerykańskim rynku. W 2poł21 wycenom ciążyć będą wysokie emisje na sfinansowanie pakietów fiskalnych. Nakłada się na to gasnąca pandemia w Europie i uruchomienie Funduszu Odbudowy.

Niewielkie osłabienie złotego w tym tygodniu, spadek €/PLN w dalszej części czerwca.

 • Krótkoterminowo mocniejszy dolar może przełożyć się na niewielkie osłabienie złotego. Kurs €/PLN może jednak mieć problem żeby przebić się powyżej 4,48. Do zajmowania pozycji przeciw złotemu zniechęca mała reakcja na dotychczasowy spadek €/US$. Spodziewamy się, że w ciągu około dwóch tygodni para €/PLN powinna dotrzeć do 4,43, tj. poziomu przy którym NBP rozpoczął interwencje przeciw złotemu w grudniu ub.r. Para €/PLN raczej nie będzie w stanie wybić się poniżej tego poziomu nawet do końca miesiąca. Na obecnych poziomach nie ma też już stop loss, których realizacja mogłaby być paliwem do dalszego zejścia kursu.
 • W naszej ocenie umocnienie złotego potrwa także w 2poł21, ale jego skala będzie mniejsza niż w poprzednich miesiącach. Złoty nie jest obecnie niedowartościowany, przestał wyceniać też ryzyko związane z kredytami frankowymi. PLN wspierają obecnie mocne fundamenty krajowe, jak nadwyżka handlowa, ale w istotnym stopniu kompensuje to łagodne nastawienie NBP. Oczekujemy, że pod koniec roku para €/PLN znajdzie się blisko 4,40.
 • Zachowanie rynku długu w tym tygodniu prawdopodobnie zdeterminuje posiedzenie RPP. Naszym zdaniem komunikat Rady potwierdzi, że RPP jest blisko podjęcia decyzji o pierwszej podwyżce stóp. Będzie to też wspierać oczekiwania, że bank centralny rozpoczął już proces wygaszania zakupów obligacji, szczególnie SPW. Będzie to w naszej ocenie wspierać podnoszenie się krzywej POLGBs, jak i wzrost spreadów wobec obligacji niemieckich.