Serwis Ekonomiczny ING

Tygodnik |

Tygodnik ING: Koniec recesji w Polsce w 4kw21, ale silniejsze odbicie dopiero przed nami.

  • W ubiegłym tygodniu wzrost kursu €/US$ wyhamował po nieudanym wybiciu pary ponad 1,2270. Para przeszła do korekty, która jednak okazała się krótkotrwała – kurs znalazł się poniżej 1,2150 tylko na chwilę. Naszym zdaniem inwestorzy nadal liczą na osłabienie dolara w 2poł21 i wykorzystali ww. spadek kursu do dobudowywania pozycji. W ubiegłym tygodniu ustabilizował się również złoty. Para €/PLN nie była w stanie wyłamać się poniżej 4,48. Próby korekty / wzrostu na €/PLN były jednak mniej udane niż na €/US$.

  • Zmiany na bazowych rynkach długu były w ubiegłym tygodniu niewielkie. Papiery na długim końcu zyskały 1-2pb. Z kolei zmienność POLGBs była bardzo duża. Rynek nastawił się na kolejny agresywny odkup obligacji na aukcji NBP, co poskutkowało silnym spadkiem rentowności na początku tygodnia (prawie 15pb na długim końcu). NBP skupił jednak zaledwie PLN2mld obligacji, ale żadnych SPW. Po przetargu rentowności wzrosły ponad poziom z poniedziałku na bazie spekulacji, że bank centralny bez zapowiedzi rozpoczął tapering.

  • W tym tygodniu uwagę rynków powinny skupić dane z USA. W naszej ocenie wzrost etatów poza rolnictwem może zaskoczyć na minus, a wyniki koniunktury ISM będą zbliżone do oczekiwań. Dlatego oczekujemy, że na początku tygodnia kurs €/US$ utrzyma się w trendzie bocznym wokół 1,22. Potem jednak może dojść do kolejnych prób wybicia ponad 1,2270. Nawet w razie zaskoczeń danymi na plus potencjał do spadku pary jest ograniczony, biorąc pod uwagę silne oczekiwania na osłabienie dolara w drugiej połowie roku.

  • Na początku tygodnia spodziewamy się stabilizacji rentowności na bazowych rynkach długu. Pod koniec tygodnia kluczowe będą dane z amerykańskiego rynku pracy. W naszej ocenie umocnienie na rynkach długu zbliża się już do końca. Wzrost rentowności z pierwszej połowy miesiąca cofnął się w połowie. Oznacza, że znaczna część lokalnych stop loss już się wykonała i nie będzie to czynnik ciągnący dochodowości w dół w najbliższym czasie.


Załączniki