Serwis Ekonomiczny ING

Dziennik |

Dziennik ING: Pandemia słabnie, koniunktura się poprawia na rynkach bazowych.

Wiadomości zagraniczne

Covid-19 na świecie: Utrzymanie spadkowej tendencji nowych zakażeń na świecie.

 • Od początku maja globalna liczba zakażeń koronawirusem, liczona jako 7-dniowa średnia ruchoma, systematycznie spada. Jeszcze na początku miesiąca przekraczała 800tys., wczoraj wyniosła niespełna 540tys. Stoi za tym niższa liczba zakażeń w Indiach (wczoraj niespełna 220tys. wobec około 400tys. na początku miesiąca), w USA i Europie. Jedynie w krajach Ameryki Południowej, nowe zakażenia pozostają na uporczywie wysokim poziomie.
 • W ujęciu relatywnym na 100 tys. mieszkańców, wybrane kraje zanotowały następującą liczbę nowych zakażeń: Argentyna 69, Brazylia 30, Francja 14, USA 7, Niemcy 6, Wielka Brytania 4, Polska 3.
 • Europejska Agencja Leków (EMA) ma dziś zatwierdzić użycie szczepionki Pfizer/BioNTech wśród dzieci w wieku 12-16 lat. Niemcy planują uruchomić program szczepień w tej grupie wiekowej od 7 czerwca.

USA: PKB w 1kw21 potwierdzony, +6.4%, szansa na szybsze odbicie w 2kw21.

 • Drugi szacunek potwierdził, że PKB w USA w 1kw21 wzrósł w ujęciu zanalizowanym o 6,4%, zgodnie z pierwszym szacunkiem. Rynek, m.in. po bardzo dobrych danych o sprzedaży detalicznej za marzec, liczył na niewielką korektę w górę odczytu PKB (+6.5%). Okazało się, że wyższy w drugim szacunku PKB wzrost wydatków konsumpcyjnych i inwestycji (z wyłączeniem mieszkaniowych) został zrównoważony przez niższy eksport, wyższy import i mniejszy przyrost zapasów sektora prywatnego.
 • Niższe od oczekiwań rynkowych były też kwietniowe zamówienia na dobra trwałe w USA. Spadły o 1,3%m/m wobec wzrostu o 1,3% w marcu (po korekcie z +0,5%), konsensus prognoz zakładał wzrost o 0,8%. Tak jak się spodziewaliśmy, gorszy od konsensusu wyniki to efekt słabości sektora transportowego. Zamówienia na dobra trwałe z wyłączeniem samolotów wzrosły o 2,3%m/m, a tu rynek oczekiwał +1%. Ten bazowy komponent zamówień jest dobrym barometrem wydatków inwestycyjnych, a lepszy odczyt sugeruje silniejsze odbicie PKB w 2kw21.
 • Potwierdzeniem poprawiającej się koniunktury były też dane z rynku pracy. W ubiegłym tygodniu liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych w USA wyniosła 406tys., to najniższy odczyt od marca 2020, konsensus prognoz zakładał 425tys. nowych wniosków o zasiłek.
 • Dzisiaj Departament Handlu USA poda ważne dla Fed dane dotyczące deflatora wydatków konsumpcyjnych (PCE). Tak jak rynek, spodziewamy się, że bazowy PCE wzrósł w kwietniu o 0,6%m/m po 0,4% w marcu.

Strefa Euro: Spodziewamy się poprawy koniunktury w maju. 

 • Dzisiaj Komisja Europejska opublikuje majowy odczyt wskaźnika sentymentu ekonomicznego (ESI). Spodziewamy się, że wzrośnie on do 112,5pkt. z 110,3. Zapowiedzią lepszego wyniku jest ostatni odczyt Ifo dla Niemiec, który wzrósł w maju do 99,6pkt. z 96,6 w kwietniu.

Wiadomości krajowe

Covid-19 w Polsce: Tylko ok. 1tys. nowych zakażeń dziennie.

 • W ostatnich 7 dniach średnia nowych zakażeń dziennie wyniosła 1,2tys., co odpowiada 3 przypadkom na 100tys. mieszkańców. Inne wskaźniki epidemiczne również wyglądają dobrze, m.in. łóżka szpitalne są obłożone w ¼, a respiratory w 1/3 dostępnych urządzeń. Spada również liczba zgonów z powodu Covid-19. Wczoraj średnia 7-dniowa wyniosła 134 osoby, tydzień temu wynosiła 211.

Senat RP: Ustawa ratyfikująca Funduszu Odbudowy przyjęta bez poprawek.

 • Przyjęcie ustawy przez Polskę zakończyło proces ratyfikacji Funduszu Odbudowy przez kraje członkowskie UE (wczoraj przegłosowała ją też Austria). To otwiera drogę do uruchomienia środków, które najpierw KE będzie musiała pożyczyć na rynku finansowym. Wcześniejsze głosy z KE wskazywały, że, jest gotowa na przekazanie pierwszych transferów już w lipcu tego roku.

Agencja ratingowa DBRS: Naszym zdaniem rating Polski będzie utrzymany.

 • Dzisiaj wieczorem agencja DBRS wyda komunikat w sprawie kolejnego przeglądu ratingu Polski. Nie spodziewamy się zmian. Naszym zdaniem kanadyjska agencja utrzyma rating długoterminowych zobowiązań Polski w walucie obcej i lokalnej na poziomie "A" z perspektywą stabilną.

Komentarz rynkowy

 • W czwartek para €/US$ wyhamowała spadek. Jak dotychczas korekta / realizacja zysków sięgnęła z około 1,2270 do 1,2170. Pozwoliło to na ponowne umocnienie złotego. Już wczoraj para €/PLN zbliżyła się do 4,48, ale ostatecznie zakończyła handel przy 4,49.
 • Na bazowych rynkach długu powróciły wzrosty rentowności, po około 3pb w przypadku amerykańskich i niemieckich 10latek. W przypadku POLGBs ruch był ponad dwukrotnie większy. Rynek cały czas pozostaje pod wpływem niskiego odkupu obligacji na środowym przetargu NBP i spekulacji, że NBP NBP bez zapowiedzi rozpoczął tapering.

Korekta na €/US$ raczej nie potrwa długo.

 • Naszym zdaniem dolar na przełomie tygodnia powróci do osłabienia, w ciągu około tygodnia para powinna dotrzeć do oporu w okolicach 1,2330. Ostatni spadek to w naszej ocenie korekta / realizacja zysków, scenariusz taki wydaje się potwierdzać dość mała, przynajmniej dotychczas, skala ruchu. Sugeruje to, że inwestorzy nie wierzą w trwały spadek €/US$. Uważamy, że czynniki fundamentalne, jak np. perspektywa pogorszenia bilansu handlowego USA, podtrzymają przekonanie rynku, że dolar pozostanie pod presją także w 2poł21. To z kolei powinno skłaniać do budowania pozycji na wzrost €/US$ już obecnie.
 • Oczekujemy, że wzrost pary faktycznie potrwa także w 2poł21, a pod koniec roku €/US$ dotrze ona do 1,25-27. Lista argumentów przeciw dolarowi się nie zmienia: od bilansu handlowego, po ryzyko odpływu kapitału z USA w obawie przed wzrostem podatków. Z kolei w Europie spodziewamy się stopniowej odbudowy koniunktury, z uwagi uruchomienie Funduszu Odbudowy i zniesienie restrykcji przeciw Covid-19.
 • Wczorajsze zachowanie rynków długu, tj. wzrost rentowności mimo raczej mieszanych danych makro (więcej w wiadomościach z zagranicy) sugeruje, że spadki rentowności zbliżają się do końca. Wzrost rentowności z pierwszej połowy miesiąca cofnął się w połowie. Oznacza, że znaczna część lokalnych stop loss już się wykonała i nie będzie to czynnik ciągnący dochodowości w dół w najbliższym czasie. W naszej ocenie rentowności powrócą do trwałego wzrostu w 2pol21, szczególnie w Europie. Przemawia za tym gasnąca pandemia, perspektywa uruchomienia Funduszu Odbudowy, czy dużych podaży długu w 2pol21 (zwłaszcza w Europie).

Korekta na €/PLN prawdopodobnie się skończyła. POLGBs pod presją.

 • Wczorajsze zachowanie złotego sugeruje, że korekta na parze w zasadzie już się zakończyła. Para €/PLN prawdopodobnie przełamie się poniżej wsparcia na 4,48 jak tylko kurs €/US$ wróci do wzrostu. W naszej ocenie presja na spadek €/PLN do końca kwartału będzie już jednak zdecydowanie mniejsza niż w poprzednich tygodniach. Ostatni raz poniżej 4,48 kurs był kilka miesięcy temu i raczej nie ma tu dużych stop loss, które mogłyby napędzić większe zejście kursu już teraz. Ewentualnie może do tego dołożyć się niepewność, gdy Sąd Najwyższy znów będzie miał wypowiedzieć się ws. kredytów frankowych.
 • Oczekujemy, że w 2poł21 złoty powinien jednak kontynuować stopniowe umocnienie. Na koniec 2021 spodziewamy się poziomów w okolicach 4,40-45. Rynki powinny znów skupić się na krajowych fundamentach, takich jak duża nadwyżka handlowa Polski i rosnące oczekiwania na podwyżki stóp NBP. Złotemu znów pomóc powinien oczekiwany wzrost €/US$.
 • Na przełomie tygodnia spodziewamy się utrzymania wysokiej zmienności POLGBs. Inwestorzy są zdezorientowani po przetargu NBP. Część zakłada, że rozpoczął się tapering, część, że to niezbyt przemyślana strategia zakupowa. Do następnego przetargu NBP spodziewamy się zarówno wzrostu spreadów POLGBs wobec krzywej niemieckiej, jak i rozszerzenia asset swapów. W ostatnich dwóch dniach ruch był jednak na tyle duży, że nie da się wykluczyć również dość gwałtownej korekty / realizacji zysków.