Serwis Ekonomiczny ING

Dziennik |

Dziennik ING: Fed przygotowuje się do ograniczenia QE. Skup NBP najmniejszy od lutego 2021.

Wiadomości zagraniczne

Covid-19 na świecie: Najmniej zakażeń od dwóch miesięcy.

 • Wczoraj globalna liczba nowych przypadków Covid-19 (7-dniowa średnia) wyniosła około 550tys., najmniej od końca marca. W ciągu tygodnia spadła o 85tys. Tendencje regionalne się nie zmieniły: poprawia się sytuacja epidemiczna w Indiach (średnio 230tys. zakażeń w ostatnim tygodniu), USA i krajach europejskich, ale utrzymuje się wysoka zachorowalność w Argentynie czy Brazylii. W tym ostatnim kraju wykryto nowy wariant, który jest odporny na przeciwciała po przejściu Covid-19.
 • W ujęciu na 100tys. mieszkańców, wybrane kraje zanotowały: Argentyna – 67 przypadków, Kolumbia 38, Brazylia 31, Indie 17, Hiszpania 10, Niemcy, Włochy i USA - 7, Polska i Słowacja - 3.

USA: Fed przygotowuje się do ograniczenia programu skupu aktywów.

 • Wiceprezes Fed R.Quarles stwierdził, że jeszcze w 2021 powinno rozpocząć się ograniczanie programu QE. Uzasadnia to wzrost inflacji, jaki można zaobserwować w USA od grudnia, nawet uwzględniając wpływ czynników przejściowych. FOMC powinien jego zdaniem niedługo rozpocząć dyskusję na ten temat. Podobną opinię wyrazili też wcześniej inni członkowie Fed, R.Clarida oraz M.Daly.

USA: Spodziewamy się słabszych od konsensusu zamówień na dobra trwałe.

 • Ostatnie dane makroekonomiczne z USA zaskakiwały negatywnie. Dotyczyło to m.in. kwietniowych payrolls i majowej koniunktury konsumenckiej. Sądzimy, że dziś scenariusz powtórzy się w przypadku zamówień na dobra trwałe. Konsensus prognoz wynosi 0,8%r/r. My spodziewamy się 0,5%r/r. Źródłem naszego pesymizmu jest słabsza koniunktura w sektorze transportowym. Boeing raportował spadek zamówień na samoloty, a sektor motoryzacyjny zmaga się z brakami układów scalonych.

Wiadomości krajowe

Covid-19 w Polsce: Minister Zdrowia zapowiada dalsze luzowanie obostrzeń.

 • W ostatnim tygodniu zarejestrowano średnio 1,3tys. nowych przypadków Covid-19 dziennie, co odpowiada zaledwie 3 przypadkom na 100tys. mieszkańców. Wczoraj potwierdzono 1,3tys. nowych infekcji na 58tys. testów w porównaniu do 1tys. poprzedniego dnia przy podobnej liczbie testów. Spada liczba hospitalizacji i pacjentów pod respiratorem. Również liczba zgonów (średnia 7-dniowa 151 osób) jest wyraźnie niższa niż przed tygodniem (224 osoby).
 • W świetle poprawy sytuacji epidemicznej, Minister Zdrowia A. Niedzielski widzi przesłanki do dalszego luzowania obostrzeń i stwierdził, że decyzja rządu w tej sprawie zapadnie w ciągu tygodnia.

NBP: Najniższy od lutego skup aktywów.  

 • W ramach przeprowadzanych wczoraj operacji strukturalnych NBP skupił obligacje wartości PLN2,0mld. Plan zakładał skup papierów do PLN5,0mld (na pierwszym przetargu w maju NBP planował skupić obligacje do PLN10,0mld).
 • Ograniczenie planowanego skupu mogło wynikać z antycypowanej przez NBP mniejszej podaży papierów. Na pierwszej aukcji w maju inwestorzy podstawili do odkupu obligacje wartości PLN11,1mld (w tym PLN8,4mld POLGBSs), wczoraj PLN6,8mld (w tym PLN4,3mld POLGBSs).
 • Zaskoczyła natomiast struktura skupu. O ile od lutego dominowały w niej POLGBs, wczoraj NBP skupił tylko obligacje wyemitowane przez BGK na rzecz Funduszu Przeciwdziałania COVID-19. Łącznie w ramach QE NBP kupił już obligacje wartości nominalnej PLN133,8mld.

Komisja Europejska: Kolejna transza finansowania SURE przekazana.   

 • Kraje członkowskie otrzymały wczoraj kolejną transzę finansowania z instrumentu SURE, który ma wspierać je finansowaniu programów na utrzymanie zatrudnienia. Polsce przypadło €1,6mld, co zwiększy finansowanie tegorocznych potrzeb pożyczkowych o ok. 2,5% (po przetargu w piątek MinFin sfinansował już 71% potrzeb brutto z 2021). Łącznie w ramach SURE Polska odstała już z KE pożyczki na kwotę €8.2mld z przyznanych €11.2mld

Komentarz rynkowy

 • W środę nastąpiła korekta / realizacja zysków na €/US$ po kilku dniach wzrostów. Para cofnęła się z 1,2250 poniżej 1,22. Pomogły w tym m.in. komentarze R.Quarlesa z Fed. Pozwoliło to też na odreagowanie na €/PLN po silnych spadkach z ostatnich tygodni. Kurs wzrósł z 4,48 do 4,50.
 • Niemieckie obligacje zakończyły środowy handel umocnieniem (o około 2pb w przypadku Bunda), Treasuries bez dużych zmian. Na krajowym rynku dużym szokiem była druga z aukcji NBP w tym miesiącu. Bank nie tylko skupił istotnie mniej niż podczas pierwszego przetargu (zaledwie PLN2mld), ale nie odebrał żadnych SPW. Po ogłoszeniu wyników aukcji rentowności POLGBs silnie wzrosły (10pb w przypadku 10latki, 5pb ponad poziom otwarcia) i pojawiły się komentarze, że NBP bez zapowiedzi rozpoczął tapering.

Korekta na €/US$ prawdopodobnie chwilowa.

 • W naszej ocenie umocnienie dolara okaże się krótkoterminowe i obecny ruch traktujemy wyłącznie jako realizację zysków. Nadal spodziewamy się, że w ciągu około tygodnia para powinna dotrzeć do oporu w okolicach 1,2330. Uważamy, że czynniki fundamentalne, jak np. perspektywa pogorszenia bilansu handlowego USA, podtrzymają przekonanie rynku, że dolar pozostanie pod presją także w 2poł21. To z kolei powinno skłaniać do budowania pozycji na wzrost €/US$ już obecnie.
 • Oczekujemy, że wzrost pary faktycznie potrwa także w 2poł21, a pod koniec roku €/US$ dotrze ona do 1,25-27. Lista argumentów przeciw dolarowi się nie zmienia: od bilansu handlowego, po ryzyko odpływu kapitału z USA w obawie przed wzrostem podatków. Z Kolei w Europie spodziewamy się stopniowej odbudowy koniunktury, z uwagi uruchomienie Funduszu Odbudowy i zniesienie restrykcji przeciw Covid-19.
 • Najważniejsze z publikowanych dziś danych z rynków bazowych to drugi odczyt PKB USA za 1kw21 i zamówienia na dobra trwałe. Spodziewamy się wyniki będą bez większego wpływu na rynki. Sugeruje to, że trendy widoczne na bazowych rynkach długu w ostatnim czasie utrzymają się również dziś. Spodziewamy się więc raczej lekkich spadków rentowności. Większe pole do ruchu nadal widzimy w Europie z uwagi na niskie podaże w tym tygodniu.
 • Naszym zdaniem umocnienie na rynkach będzie jednak tymczasowe i powoli powinno się wyczerpywać. Wzrost rentowności z pierwszej połowy miesiąca cofnął się w połowie. W naszej ocenie dochodowości powrócą do trwałego wzrostu w 2pol21, szczególnie w Europie. Przemawia za tym gasnąca pandemia, perspektywa uruchomienia Funduszu Odbudowy, czy dużych podaży długu w 2pol21 (zwłaszcza w Europie).

Korekta na €/PLN w toku. POLGBs pod presją po przetargu NBP.

 • W naszej ocenie korekta / osłabienie złotego nie potrwa długo, a para €/PLN nie dotrze dalej jak do 4,52. Obecny ruch to realizacja zysków po tygodniach spadku, a fundamenty nadal sugerują ponowne umocnienie PLN. Uważamy, że jak tylko kurs €/US$ powróci do wzrostu, także złoty znów będzie się umacniać. W ciągu tygodnia para €/PLN powinna dotrzeć do 4,48 lub lekko poniżej. W naszej ocenie presja na spadek €/PLN do końca kwartału będzie już jednak zdecydowanie mniejsza niż w poprzednich tygodniach. Ostatni raz poniżej 4,48 kurs był kilka miesięcy temu i raczej nie ma tu dużych stop loss, które mogłyby napędzić większe zejście kursu już teraz. Ewentualnie może do tego dołożyć się niepewność, gdy Sąd Najwyższy znów będzie miał wypowiedzieć się ws. kredytów frankowych.
 • Oczekujemy, że w 2poł21 złoty powinien jednak kontynuować stopniowe umocnienie. Na koniec 2021 spodziewamy się poziomów w okolicach 4,40-45. Rynki powinny znów skupić się na krajowych fundamentach, takich jak duża nadwyżka handlowa Polski i rosnące oczekiwania na podwyżki stóp NBP. Złotemu znów pomóc powinien oczekiwany wzrost €/US$.
 • Wczorajszy przetarg NBP prawdopodobnie zdecydowanie pogorszy perspektywy POLGBs co najmniej do kolejnej aukcji banku centralnego. Rozczarowanie rynku jest duże, podobnie jak obawy, że NBP już rozpoczął proces wycofywania się z QE. Sugeruje to zarówno wzrost spreadów POLGBs wobec krzywej niemieckiej, jak i rozszerzenie asset swapów.