Serwis Ekonomiczny ING

Tygodnik |

Tygodnik ING: Inflacja w Polsce przyspiesza. Inwestorzy czekają na orzeczenia Sądu Najwyższego dot. kredytów frankowych.

  • W zeszłym tygodniu i na początku obecnego utrzymała się presja na wzrost rentowności Bundów. Inwestorzy liczą na szybką poprawę koniunktury w strefie euro, m.in. dzięki znacznemu przyspieszeniu tempa sczepień. Obawiają się natomiast, że szczyt koniunktury w USA jest już blisko, co utrzymuje rentowności Treasuries w trendzie bocznym. Na takie ryzyko wskazały m.in. opublikowane wczoraj wyniki ISM – więcej w wiadomościach z zagranicy. POLGBs zakończyły natomiast tydzień sporym osłabieniem, 15pb na długim końcu. Inwestorów przestraszyły m.in. dane o krajowej inflacji.

  • Mimo słabszych danych z USA, na przełomie tygodnia dolar umocnił się wobec euro. Ze szczytu w okolicach 1,2150 para cofnęła się do 1,2050. W przypadku złotego kluczowym czynnikiem okazało się natomiast orzeczenie Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości ws kredytów walutowych, który jednak pozostawił praktycznie kwestię na barkach sądów lokalnych. Spadek związanego z tym ryzyka pozwolił na spadek pary €/PLN w pobliże 4,54, tj. najniżej od połowy kwietnia.

  • W tym tygodniu spodziewamy się utrzymania pary €/US$ w trendzie bocznym. Ostatnie dane z USA tylko utwierdzają inwestorów w obawach, że szczyt koniunktury nie jest odległy. Oczekujemy jednak kolejnych bardzo mocnych danych z amerykańskiego rynku pracy (piątek). W najbliższych dniach spodziewamy się również niewielkich wzrostów na bazowych rynkach obligacji. Za takim scenariuszem przemawiają zarówno oczekiwania odnośnie koniunktury w Europie, jak i wspomniane dane z USA.


Załączniki