Serwis Ekonomiczny ING

Tygodnik |

Tygodnik ING: Rynki czekają na orzeczenie ws kredytów walutowych. Wyjście z recesji przed końcem krajowych lockdownów.

  • Ubiegły tydzień przyniósł dalsze osłabienie dolara, kurs €/US$ wzrósł z 1,1980 ponad 1,21. Osłabienie na krótko zatrzymały gorsze nastroje na rynkach akcji, wywołane nieoficjalnymi doniesieniami, że J.Biden chce zaproponować niemal podwojenie podatku od dochodów kapitałowych. Presja na złotego utrzymała się najprawdopodobniej w oczekiwaniu na orzeczenie Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości w sprawie hipotecznych kredytów walutowych w ten czwartek. Wzrost pary €/PLN ograniczył jednak słabszy dolar – kurs zbliżył się do 4,57, wzrost €/US$ w piątek wieczór pozwolił na powrót do 4,55.

  • Na bazowych rynkach długu praktycznie bez zmian. Inwestorzy najprawdopodobniej zastanawiają się na ile wyceniony jest już scenariusz reflacji. Dochodzi do tego ryzyko korekty na giełdach, szczególnie w USA, np. z uwagi na szczyt PKB i propozycje podatkowe J.Bidena. W Polsce rentowności podniosły się, co jednak wynika ze wzrostu stawek swap oraz z czyszczenia portfeli przed aukcją sprzedaży MF.

  • W tym tygodniu zachowanie rynków powinno zdeterminować posiedzenie Rezerwy Federalnej w środę. Dane z USA od tygodni zaskakują na plus, budując oczekiwania na szybsze rozpoczęcie zacieśnienia polityki FOMC niż sugerowały dotychczasowe projekcje Komitetu. To tym bardziej wiarygodny scenariusz dla rynków, że swój program QE ograniczył w ubiegłym tygodniu Bank Kanady. Niekoniecznie musi to jednak prowadzić do większego umocnienia dolara. Jak wielokrotnie podkreślaliśmy scenariusz globalnego ożywienia po pandemii jest dla dolara niekorzystny. Nakłada się na to ryzyko ucieczki kapitałów z USA przed zmianami w podatkach. Sugeruje to raczej utrzymanie dolara w trendzie bocznym, który będzie tylko przystankiem przed dalszym wzrostem pary w 2poł21.


Załączniki