Serwis Ekonomiczny ING

Tygodnik |

Tygodnik ING: CPI w lutym niższa od oczekiwań. Kolejna fala Covid-19 zagrożeniem dla PKB PKB

  • W ubiegłym tygodniu doszło do dalszego wzrostu rentowności Treasuries, prawie 10pb w segmencie 10lat. Kurs €/US$ pogłębił też spadek z 1,1930 na 1,19. FOMC na posiedzeniu w ubiegłym tygodniu utrzymał łagodną retorykę, Fed zaprezentował też projekcje potwierdzające, że do podwyżek stóp w USA szybko nie dojdzie. Nie było to jednak w stanie przekonać rynków do zmiany zdania, że wzrost inflacji wymusi zaostrzenie polityki Rezerwy Federalnej wcześniej niż teraz to sugeruje. Sam Fed tylko wzmocnił te oczekiwania nie przedłużając ulgi wyłączającej obligacje oraz nadwyżki depozytów w Fed z podstawy wyliczenia uzupełniającej dźwigni finansowej, wbrew oczekiwaniom rynku. Inwestorzy zinterpretowali to jako wstęp do zacieśnienia polityki FOMC, co doprowadziło do wzrostu rentowności amerykańskich 10latek o ok 6pb po decyzji.

  • Mocniejszy dolar odbił się na walutach CEE. Kurs €/PLN dotarł do 4,62, tj. najwyżej od października. POLGBs zakończyły tydzień minimalnym umocnieniem. Wyceny wsparł m.in. dość agresywny skup papierów na aukcji NBP.

  • W tym tygodniu spodziewamy się utrzymania presji na wzrost rentowności na rynkach bazowych oraz rozszerzenia spreadu Treasuries wobec krzywej niemieckiej. Za wzrostem rentowności przemawiają zarówno oczekiwania na szybkie podwyżki stóp Fed, jak i perspektywa dużych podaży długu na sfinansowanie olbrzymiego pakietu fiskalnego w USA.

  • W tym tygodniu para €/US$ może przetestować dołki na 1,1840. Dolarowi pomagają zarówno oczekiwania na szybkie podwyżki stóp Fed, jak i obawy co do skutków trzeciej fali pandemii w Europie. Spodziewamy się też, że publikowane w tym tygodniu dane, m.in. PMI ze strefy euro, będą na tyle bliskie oczekiwaniom aby nie wpłynąć istotnie na rynek.


Załączniki