Serwis Ekonomiczny ING

Dziennik ING: Słabnie presja inflacyjna w USA. W kraju dziś dane o inflacji i bilansie płatniczym.

Dziennik | 12 sierpnia 2022

Po spadku inflacji CPI w lipcu, również dane o inflacji PPI okazały się niższe od oczekiwań. Wzrost cen producenta wyhamował z 11,3% do 9,8%r/r (konsensus 10,4%). W dużym stopniu to efekt niższej presji ze strony cen paliw, w konsekwencji spadków cen ropy naftowej na światowych rynkach.

Dziennik ING: Niespodzianka inflacyjna w USA. Spadły szanse na 75pb podwyżki stóp Fed we wrześniu.

Dziennik | 11 sierpnia 2022

W lipcu inflacja CPI w USA zanotowała silny spadek z 9,1% do 8,5%r/r (konsensus 8,7%). To w dużym stopniu efekt niższych cen paliw na światowych rynkach – ceny benzyny obniżyły się o 7,1%m/m, ale jeszcze większych spadków spodziewamy się w sierpniu.

Dziennik ING: Wstrzymanie dostaw rurociągiem „Przyjaźń”. Podwyżki opłat wod.-kan. w Polsce jeszcze w 2022.

Dziennik | 10 sierpnia 2022

Według doniesień Bloomberga 4 sierpnia Rosja wstrzymała dostawy ropy południowym odcinkiem ropociągu „Przyjaźń” do Węgier, Słowacji i Czech. Transnieft, rosyjska państwowa firma odpowiedzialna za sieci ropociągów, potwierdziła, że wstrzymała dostawy, ponieważ sankcje uniemożliwiły jej rozliczenie się za tranzyt z ukraińskim koncernem Ukrtransnafta.

Dziennik ING: Pomoc gospodarcza i militarna USA dla Ukrainy. Były członek RPP R. Sura w zarządzie NBP.

Dziennik | 09 sierpnia 2022

Amerykańska agencja rządowa USAID poinformowała, że Stany Zjednoczone przekażą Ukrainie dodatkowe US$4,5mld pomocy finansowej. Pieniądze te mają posłużyć do wsparcia dalszego funkcjonowania państwa ukraińskiego i świadczeń socjalnych w tym kraju.


Dziennik ING: Zgodna z oczekiwaniami podwyżka stóp Fed o 75pb i zapowiedź kolejnych.

Dziennik | Po wczorajszej podwyżce o 75pb, zgodnej z oczekiwaniami analityków, w tym naszymi, przedział stóp Fed wynosi obecnie 2,25-2,50%. Wczorajsza podwyżka była czwarta z kolei w obecnym cyklu (łącznie o 225pb) i taka sama co do skali jak ostatnia podwyżka w czerwcu. Oprócz istotnej podwyżki, retoryka przedstawicieli Fed wskazuje, że zacieśnienie polityki pieniężnej będzie kontynuowane.

Dziennik ING: W środę kolejna podwyżka stóp Fed o 75pb. Możliwy spadek inflacji CPI w Polsce w lipcu.

Dziennik | Wydarzeniem tygodnia będzie środowe posiedzenie amerykańskiego Fed. Spodziewamy się podwyżki o 75pb, zgodnie z konsensusem, do poziomu 2,5%. W naszej ocenie podwyżka o 75pb będzie kompromisem między argumentami za podwyżką o 100pb (inflacja CPI 9,1%r/r w czerwcu, mocne payrolls) a podwyżką o 50pb, do której mogłaby skłaniać wskaźniki osłabienia koniunktury i lekki spadek oczekiwań inflacyjnych.

Dziennik ING: Materializuje się scenariusz niedoborów gazu, który wymusi wyprzedzające dostosowania w Europie, a może i Polsce.

Dziennik | Gazprom poinformował, że „nie może zagwarantować” dalszych dostaw gazu do Europy rurociągiem Nord Stream 1 z powodu „nadzwyczajnych” okoliczności – poinformowała spółka zachodnich kontrahentów. Gazociąg Nord Stream 1 jest głównym źródłem dostaw tego surowca z Rosji do Niemiec. W czwartek planowane było wznowienie dostaw po 10 dniowej przerwie technicznej.

Dziennik ING: W tym tygodniu pierwsza od 11 lat podwyżka stóp ECB. Wysyp danych za czerwiec z Polski. Realizacja zysków na €/US$ i złotym.

Dziennik | Wydarzeniem tygodnia będzie posiedzenie Rady Prezesów ECB w czwartek. Spodziewana jest pierwsza podwyżka stóp procentowych od 11 lat – o 25pb. Stopa refinansowa ma wzrosnąć z obecnego poziomu 0% do 0,25%. W ostatnich tygodniach pojawiło się wiele głosów (m.in. prezesi banków centralnych Holandii i Łotwy) o konieczności podwyżki o 50pb, lecz po deklaracji Prezes C. Lagarde mniejsza podwyżka wydaje się przesądzona.