Serwis Ekonomiczny ING

Dziennik ING: Mobilizacja finansowania UE na uniezależnienie od rosyjskich paliw. Emisja skarbowych obligacji w euro, pierwsza od prawie 2 lat.

Dziennik | 19 maja 2022

Przewodnicząca KE U. von der Leyen przedstawiła zarys planu mobilizacji około €300mld, w tym €72mld w dotacjach i €225mld w pożyczkach na zmniejszenie uzależnienia energetycznego EU od Rosji.

Dziennik ING: Gospodarka amerykańska przyśpiesza. Polski PKB rozpędzony do 8,5% w 1kw22.

Dziennik | 18 maja 2022

Wczorajsze dane z USA wspierają naszą prognozę przyśpieszenia wzrostu PKB do 3-3,5% w 2kw22. W kraju, w 1kw22 wzrost gospodarczy wyniósł 8,5%r/r, wobec 7,6%r/r w 4kw21.

Dziennik ING: Również Szwecja dąży do akcesji do NATO. Dziś mocne dane o wzroście PKB w Polsce w 1kw22.

Dziennik | 17 maja 2022

Po Finlandii w ubiegłym tygodniu, również szwedzki rząd zdecydował o złożeniu formalnego wniosku o przyjęcie do NATO. Za takim wnioskiem opowiedziała się zdecydowana większość parlamentarna.

Tygodnik ING: Globalne rynki długu w trendzie bocznym. Silny wzrost PKB w 1kw22 w kraju.

Tygodnik | 17 maja 2022

Wciąż uważamy, że szanse na powrót wzrostów rentowności są większe niż ich trwały spadek. W tym tygodniu argumentem za dalszą stabilizacją rentowności są rozczarowujące dane o aktywności gospodarczej z Chin, czy niepewność czy restrykcyjne lockdowny nie rozszerzą się na inne aglomeracje


Dziennik ING: Słabszy od oczekiwań odczyt PKB w USA nie wstrzyma podwyżek stóp Fed. Dziś inflacja w Polsce – coraz bliżej 12%.

Dziennik | Szacujemy, że ceny konsumpcyjne wzrosły w kwietniu o 11,8%r/r (konsensus Parkietu: 11,7%r/r), po wzroście o 11,0%r/r w marcu. W naszej ocenie za wzrostem inflacji w tym miesiącu stała przede wszystkim szybko drożejąca żywność oraz dalszy wzrost inflacji bazowej. Kwiecień był natomiast miesiącem spadku cen paliw w ujęciu miesięcznym.

Tygodnik ING: Dane za 1kw22 przemawiają na szybkimi podwyżkami NBP. Wygrana E.Macrona powinna pomóc euro.

Tygodnik | W czwartek poznamy wstępny szacunek PKB w USA w 1kw22. Oczekiwane jest wyraźne wyhamowanie wzrostu aktywności w amerykańskiej gospodarce po wzroście o 6,9% kw/kw (dane zannualizowane) w 4kw22. Jedną z przyczyn wyhamowania wzrostu gospodarczego w Stanach Zjednoczonych była fala pandemii związana z wariantem Omikron, która wyraźnie ograniczyła mobilność ludności.